Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

DormándMagyarországHeves vármegyeHeves történelmi vármegye - Kisboldogasszony-templom

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Dormánd - Kisboldogasszony-templom 

A Csincsa árteréből markánsan kiemelkedő dombon található, a műemléki nyilvántartásban szereplő templom (tsz.: 2165) középkori eredetű, 1996-ban gótikus déli kapuja is előkerült. Feltehetően körülötte számítani lehet a középkori templom körüli temető, illetve a középkori településmag előkerülésére. Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázis, https://archeodatabase.hnm.hu/hu/node/44932, 2024. július 19.

A középkori, fatornyos kőtemplom helyén 1771-73-ban épült a díszes, rokokó templom. Szabadon álló, egyhajós, K-i homlokzati tornyos, íves szentélyzáródású templom a szentély É-i oldalán sekrestyével. Csehboltozattal fedett hajó, csehboltozattal és félkupolával fedett szentély, a hajó bejárati oldalán karzattal. Berendezés: 18. század második fele. A középkori templom hajójának felhasználásával építtette Sághy Mihály kegyúr (építész: Povolni János ?). Főoltára barokk stílusú, a 18. századi mellékoltár Giacomo Adami műve; a padok és a szószék is rokokó stílusú. 1996-ban előkerült a gótikus D-i kapu.  Forrás: http://ttrm.hu/6-02-dormand-muveszettortenet/

Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai - HEVES VÁRMEGYE monográfiájában: "Dormánd. Az egri járásban, a Laskó patak mellett fekszik. A XIII. században e helység határában Buger-Besenyő (Bögér) nevű helység volt. E helység, miként a tőle délre eső mai Besenyőtelek, eredetileg besenyő telep volt. A XV. században Dormánd és Dormándháza alakban szerepel. Az 1549. évi összeírás szerint teljesen elszegényedett s így adót nem fizetett. Az 1552. évi összeírásban szintén az elpusztult falvak között foglal helyet. Ugyanígy emlékeznek meg róla az 1554. és az 1564. évi összeírások is. Az 1635–1686. évi adóösszeírásokban nem szerepel. 1693-ban Polgár György és Saághy Pál bírták az egész helységet. A XVIII. század végén báró Saághy Mihály birtoka. A XIX. században a gróf Fáyak, továbbá Fáy István, Saághy, Vratarics, Góth, Szalkány és Zbiskó családok bírtak itt földesúri joggal. Jelenleg gróf Vay Ádámné született Zichy Mariotta grófnőnek és Engel Lajosnak van itt nagyobb birtoka. A róm. kath. templom 1790-ben épült. Pátronusa: gróf Zichy 1907-ben újjáépíttette". 

GPS: É 47° 43.207 (47.720123)
K 20° 25.107 (20.418444)

Információk: a templom a település északi részén, a főút mellett kereshető fel.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció